Pozytywne skutki psychoterapii indywidualnej

Na czym polega psychoterapia indywidualna? Psychoterapia indywidualna polega na osobistym kontakcie pacjenta z terapeutą i tym też różni się od terapii grupowej. Są to spotkania „face to face” bez udziału jakichkolwiek osób trzecich. Jej skuteczność opiera się w dużej mierze na więzi jaka wytwarza się między tymi dwoma osobami. Narzędziem i jednocześnie lekiem zastosowanym w […]

Na czym polega psychoterapia indywidualna?

psychoterapia indywidualna

Psychoterapia indywidualna polega na osobistym kontakcie pacjenta z terapeutą i tym też różni się od terapii grupowej. Są to spotkania „face to face” bez udziału jakichkolwiek osób trzecich. Jej skuteczność opiera się w dużej mierze na więzi jaka wytwarza się między tymi dwoma osobami. Narzędziem i jednocześnie lekiem zastosowanym w tego typu kuracji jest sam terapeuta.

Dla kogo jest przeznaczona?

Pacjent zgłaszający się na terapię doskonale wie, na czym polega psychoterapia indywidualna. Jest świadomy i czuje, że jest to właśnie najodpowiedniejszy rodzaj leczenia dla niego. Psychoterapia indywidualna jest w szczególności wskazana dla osób, które odczuwają cierpienie i nie mogą sobie z tym poradzić. Relacje z innymi ludźmi sprawiają im duży problem, nawet z bliską rodziną. Odczuwają też stany lękowe. Jest również skierowana do osób, które pragną zmienić swoje życie na jego wszystkich obszarach i uwolnić się od wszelkich zbędnych trosk. Terapia pomaga również pozbyć się uciążliwych nawyków, które nie pozwalają człowiekowi normalnie funkcjonować. Jest skuteczna w leczeniu depresji, fobii, stresu, kłopotów seksualnych, anoreksji, bulimii, kompulsji oraz ataków paniki.

Koszty i czas terapii

Terapia indywidualna jest najczęściej długotrwała. Może trwać kilka tygodni, a nawet kilka lat. Jednak z każdą kolejną sesją stan pacjenta ulega poprawie i daje to duże rokowania na przyszłość. Koszty terapii wahają się w granicach 100-150 zł za jedno spotkanie, które trwa 50 minut. Przeważnie spotkania terapeutyczne odbywają się jeden lub dwa razy w tygodniu.

Sposoby oddziaływania

Psychoterapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć i odnaleźć źródło nękających go problemów. Terapeuta wspiera w analizie i interpretuje doświadczenia z przeszłości, które mają istotny wpływ na zły stan psychiczny pacjenta. Jego główną rolą jest przede wszystkim słuchanie i wczuwanie się w uczucia i myśli pacjenta. Dzięki temu osoba poddana terapii poznaje siebie i wydobywa szereg uczuć. Wspólna praca tych dwojga przebywających razem osób jest efektywna i zmierza do osiągnięcia zamierzonych celów. Terapeuta na spotkaniach działa według planu, który tworzony jest już na pierwszej wizycie. Jest on ustalany wspólnie z pacjentem, który go aprobuje. Terapia jest objęta całkowitą dyskrecją.

Ten rodzaj psychoterapii ma wielu przeciwników i nie jest doceniany w świecie, gdzie wciąż dominuje leczenie farmakologiczne. Jednak terapia indywidualna pomaga wielu osobom i grono jej zwolenników stale się powiększa.