Szerszy zasięg sygnałów od stacji systemu Galileo

Szerszy zasięg sygnałów od stacji systemu Galileo

Szerszy zasięg sygnałów od stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o zaczęciu wysyłania roboczych sygnałów nawigacyjnych przez nowe dwa satelity działające w ramach systemu znanego pod nazwą Galileo – europejskiego odpowiednika systemu GPS. Powiększa to pokrycie nieba przez układ do nawigowania Galileo. Orbitery Galileo numer 9 a także 10 zostały ustawione na orbicie 11 września 2015 r. Po wykonaniu wielotygodniowych, skomplikowanych testów na orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z wyliczeniami. Zwłaszcza, za pomocą 20-metrowej anteny w siedzibie ESA w Belgii, zrealizowano testy częstotliwości fal radiowych generowanych z owych satelitów, by oszacować kształt sygnału jak również jego rozdzielczość.

Sprawdzono też poprawność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu Galileo. Testy były koordynowane z terenu Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec oraz we Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku badano nadawanie poleceń jak również pilnowanie orbiterów, za to w drugim kontrolowanie przesyłania sygnałów nawigacyjnych dla odbiorców. Testy zostały zakończone satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco wcześniej aniżeli przewidywał plan. 29 stycznia b.r. orbitery zaczęły przekazywanie kompleksowych danych do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna wykonuje na chwilę obecną również testy dwóch następnych orbiterów systemu nawigacji (numer 11 oraz 12), które wysłano w Kosmos 17 grudnia 2015 r. Z kolei satelity nr 13 a także 14 przeszły jakiś czas temu badania przed wystrzeleniem w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii a później były umieszczone w magazynie w oczekiwaniu na start.

W międzyczasie w Niemczech trwa produkcja dwunastu następnych orbiterów Galileo. Ostateczny system Galileo będzie liczył 24 orbitery. W tej chwili nadawane sygnały nawigacyjne pozostają w formie „tymczasowej” – wykorzystuje je branża satelitarna do przygotowania towarów a także usług, jakie w późniejszym czasie będą dane użytkownikom.

Mateusz

Comments are closed.